Svibanj 12, 2022 | 3 min
Investitor Vodovod i kanalizacija d.o.o. Karlovac krenuo je u izgradnju postrojenja za solarno sušenje mulja čija je uloga toplinska obrada mulja radi smanjenja njegove ukupne mase i troškova odvoza. Ovaj način zbrinjavanja mulja razvio se kao ekonomski i ekološki prihvatljiva alternativa klasičnim postupcima toplinske obrade, budući da se kao glavni ili jedini izvor topline koristi Sunčeva energija.
Postrojenje je smješteno u Karlovcu, uz rijeku Kupu, a projekt je sufinancirala Europska unija iz Kohezijskog fonda. Projektirani kapacitet uređaja neznatno je manji od 100000 ES, međutim realno opterećenje je mnogo manje. Prema raspoloživim podacima godišnja proizvodnja mulja iznosi 2000 tona, što odgovara opterećenju od 28000 ES.
U suradnji s Pipelifeom u objektu za solarno sušenje dehidriranog mulja dodatno je izveden sustav industrijskog podnog grijanja specijalne namjene u cilju zagrijavanja dehidriranog mulja kada nema dovoljno insolacije ili kada temperatura zraka u stakleniku znatno padne (npr. ispod 15 ˚C). Zanimljivo je napomenuti kako je u sklopu sustava ugrađeno više od 11.000 m cijevi za podno grijanje izrađenih od polietilena (PE-RT) dimenzije 20 x 2,0 mm. Primjenom dodatnog grijanja smanjuje se potrebna površina sušare i ovisnost rada postrojenja o klimatskim uvjetima i godišnjim dobima.
Postrojenje za solarno sušenje mulja sastoji se od uređene podloge na koju se ravnomjerno rasprostire dehidrirani mulj. Na podlogu se montiraju prozirni zidovi i krov čime je omogućen bolji prolaz sunčevog zračenja. Zidovi i krov tvore komoru – staklenik na čiju se podlogu polaže mulj u debljini sloja 10-50 cm. On se automatski miješa i prozračuje uz pomoć mobilnog prevrtača. Proces sušenja bazira se na apsorpciji Sunčeva zračenja od strane mulja, što uzrokuje porast temperature u stakleniku sušari.
Ovisno o sastavu i količinama mulja koji se obrađuje i suši u ovakvim sustavima, kao i o klimatskim uvjetima lokacije, moguće je konačni proizvod osušiti na 60-90% suhe tvari pri čemu se reducira masa ulaznog mulja 50 - 75 %. Najveća prednost solarnog sušenja mulja vidljiva je u znatno manjoj specifičnoj potrošnji energije. Ovisno o prethodnom tretmanu mulja, ukupna količina energije potrebna za isparavanje 1 m3 vode solarnim sušenjem otprilike je jednaka količini energije koja se utroši konvencionalnim postupcima sušenja.
Namjera investitora je konačno zbrinjavanje mulja u najbližim cementarama koje traže sadržaj suhe tvari 90 %. Zbog toga je isti potrebno dodatno toplinski obraditi kako bi svojom kvalitetom odgovarao zahtjevima cementara. Osim toga smanjuje se i masa kako bi troškovi transporta bili što manji. Konačni proizvod nakon solarnog sušenja predstavlja mulj koncentracije suhe tvari 90%, a mase 3 - 4 puta manje u odnosu na stanje prije solarnog sušenja.
Dehidrirani mulj (3000 t/god)
Udio vode | 75% (2250 t/god) |
Udio suhe tvari | 25% (750 t/god) |
Osušeni mulj (833 t/god)
Udio vode | 10% (83 t/god) |
Udio suhe tvari | 90% (750 t/god) |
Pošaljite nam upit i odaberite na koji način želite da Vam se povratno javimo
Povratni poziv